x

7.png (254 KB)

Sırala
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Mutfak Halısı

Mutfaklar, evin en önemli alanlarından biri olmaktadır. Uzun süre vakit geçirilen mutfaklarda herkes mutfak halısı tercih etmeyebilir. Ancak mutfak halıları evin diğer odalarında olduğu gibi mutfak dekorasyonunda da kullanılan en önemli parçalardan biri olmaktadır. Koyu renkli mutfak halıları oluşacak lekeleri gizleyerek daha uzun süre kullanım imkanı sağlar. Ayrıca dolaplarınızla, perdeler ve mutfak mobilyaları ile de uyumlu bir mutfak halısı seçmek doğru bir karar olacaktır. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı, kolay temizlenebilen, garantili modeller tercih edilmelidir. Her bütçeye uyacak tarzda modeller bulunmaktadır. Bu sayede mutfak halısı fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Herkes bütçesine uygun tarzda ve modelde mutfak halısından birine sahip olabilmektedir.

 

Mutfak Halısı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Zamanın büyük çoğunluğunun geçtiği mutfaklar için halı seçimi yaparken bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Mutfak halısı nasıl olmalı, seçerken nelere dikkat edilmeli soruları için cevaplara göz atalım.

 

  • Mutfak halıları, sadece toz tutmakla kalmaz aynı zamanda yemek lekeleri de yoğun bir şekilde yer verir. Bu nedenle mutfak halıları kolay temizlenebilme özelliklerine sahip olmalıdır. Mutfak halısı yıkanabilir özellikte olmalı hatta çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilmektedir.
  • Mutfak halıları koridorda bulunan halılar gibi kaymaz özelliklere sahip olmalıdır. Kaygan bir mutfak halısı, tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ayağınız kaydığında elinizde bulunan sıcak tencere, tava size istemediğiniz zararlar verebilir. Bu tür olumsuzluklardan korunmak için kaydırmaz özellikteki halılara öncelik verebilirsiniz.
  • Yağ lekeleri mutfakta çok fazla bulunur. Bu nedenle büyük bir halı almak yerine kilim gibi modelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Silkelemek ve makinede yıkamak da oldukça kolay olacaktır.
  • Kırıntıların çok sık döküldüğü mutfaklarda kısa tüylü halı modelleri daha kullanışlı olmaktadır.

 

Mutfak Halısında Kullanılabilecek Renkler

Mutfak, evlerde çok sık vakit geçirilen alanlardan biridir. Yemeklerin pişirildiği ve yenildiği bir ortam olan mutfaklarda bulunan halı da mekanın bir parçası olmaktadır. Mutfaklarda yemek kırıntıları, sos damlacıkları yerdeki zemine ya da halılara çok sık dökülmektedir. Bu nedenle beyaz renkte bir halı mutfaklarda çok sık tercih edilmemektedir. Mutfağınızda sade dolap kapakları ve duvar boyaları bulunuyorsa renkli halılar ve desenli motifler ile mutfağınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Dolaplarda koyu kahve renkler bulunuyorsa bu durumda dolap kapaklarına uyum sağlayacak kahve tonlarındaki renklere göz atmanızda yarar var. Koyu kahve tonları ve sütlü kahve modellerindeki halı ya da kilim modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte mutfak halısı gri, bej gri nötr renklerde de bulunmaktadır. 

Lekeleri gizlemek için mutfak halısı siyah renklerde çok sık tercih edilmektedir. Zıtlık yaratmayı seviyor ve farklılık istiyorsanız mutfak halısı siyah beyaz gibi iki renkli modelleri inceleyebilirsiniz. Canlı renkler ile de mutfağınıza hareket kazandırabilirsiniz.

 

Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak halısı seçerken dokumasında kullanılan ipliğin malzemesine dikkat etmek gerekir. Polyester karışıma sahip halı modelleri daha kolay temizlenebilmektedir. Yün halılar diğer modellere göre daha pahalıdır ancak yumuşak yapıdadır ve kolayca temizlenir. Ayrıca yün halılar sıcaklığı koruyan dayanıklı yapıdadır. Mutfak halısı modelleri arasında yer alan naylon ip karışımı halıların çok fazla renk ve desen çeşitliliği vardır. Bu nedenle çok fazla rağbet görmektedir. Ayrıca çabuk temizlenir. Ancak naylon halılar fazla toz tutar ve tüy toplar. Bu nedenle polipropilen halı modelleri mutfaklarda tercih etmek daha avantajlıdır. Tüy toplamama özelliğine sahiptir ve süpürülmesi daha kolaydır. Nem tutmaz ve küf gibi özelliklere dayanıklıdır. Desen ve renk seviyorsanız tarzınıza uygun olan modellerdeki halıları tercih edebilirsiniz. 3d mutfak halısı modelleri oldukça farklı ve modern desenlere sahip olmaktadır. Mutfaklarda da şık bir görünüm elde etmek isteyen kullanıcılar için alternatif bir model olarak karşımıza çıkıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.