x

5.png (411 KB)

Sırala
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Post ve Peluş Halı

Klasik görünümden sıkılan ve daha farklı modellerde halılar ile evlerini dekore etmek isteyen kişiler tarafından çok sık tercih edilen halılardan olan post halı ve peluş halı, birbirinden farklı modellerde kullanıcıların zevkine sunulur. Daha çok dekorasyon amacı için kullanılan bu halılar akrilik ve modakrilik bir yapıya sahip olmaktadır. Modakrilik ip çeşidi sahip olduğu fiziksel yapı ile hayvan kılına en yakın olan ip türüdür. Bu nedenle bu halılar peluş adını almıştır. Post biçiminde dokunan polikrilik iplerin dokunması ile elde edilen halı çeşitlerine post halı denilmektedir.  Bulundukları ortama sıcak bir hava katarlar. Genellikle dekorasyon amaçlı olarak mekanlarda yerini alır. Genelde uzun tüylü bir yapıya sahiptir ve ortama otantik bir hava katar. Kullanımı pratiktir. Güvenilir yapıdadır ve temizliği kolay bir halı çeşididir.

 

Post ve Peluş Halı Özellikeri

Peluş halılar yanmaz ve anti alerjik özelliklere sahip olmaktadır. Şekilleri dolayısıyla birbirinden farklı peluş halı modelleri bulunmaktadır. Kare, dikdörtgen gibi şekillerde olduğu gibi oval ve yuvarlak tarzda da birden çok peluş halı modelleri vardır. Hayvan postu şeklinde de post halı modelleri çok fazla tercih edilmektedir. Farklı tasarımlara sahip peluş halılar, çocuk odalarında kullanım için sevimli hayvan postları şeklinde tasarlanmaktadır. Banyo ve tuvaletlerde de klozet ve banyo takımlarında peluş halılar tercih edilmektedir. Altı kaymaz yapıda olan peluş halılar banyolarda bu nedenle sıkça tercih edilmektedir. Kir tutmayan yapıda olan peluş halılar kolaylıkla temizlenir ve lekeler kolaylıkla çıktığı için leke tutmaz. Çamaşır makinesinde yıkanmasının mümkün olması sayesinde de daha uzun süre kullanılabilmektedir. Çırpma sayesinde toz tutan yüzeyi arınmış olur. Post halılar, tabanı süet deri olan ve gerçek bir deri gibi görünen halı modelidir. Dağ evleri başta olmak üzere evine farklı bir hava kazandırmak isteyen kişiler tarafından çok sık tercih edilir.

 

Post ve Peluş Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Toz emici özelliğe sahip olan post ve peluş halılar mutfak ve koridor gibi alanlarda çok sık tercih edilir. Yıkama ve temizlik açısından farklı bir tekniğe sahiptir. Özellikle beyaz peluş halı

daha fazla kiri ve tozu göstereceği için temizliği dikkatlice yapılmalıdır.  Temizlenen peluş halılar nemli bir şekilde bırakılmamalıdır. Temizliği sırasında uygulanacak yöntemler bulunmaktadır.

 

  • Peluş halılar ve post halılar çamaşır makinesinde yıkanabilme özelliğine sahiptir.
  • Herhangi bir lekenin oluşması durumunda bölgeye hızlı bir şekilde tampon uygulanmalıdır. Bu sayede leke halının dokusuna geçmez ve diğer alanlara yayılmaz.
  • Elektrik süpürgesi sayesinde toz tutan halıları süpürmek mümkündür. Peluş halılar çırpıldığında parçalanabilir. Bu nedenle bu işlem dikkatlice yapılmalıdır.
  • Uzun tüyleri kaybetmemek ve kabarık bir görünüm kazandırmak için yıkandıktan ve kuruduktan sonra fırça ile tüyleri kabartabilirsiniz. Fırçalama işlemi ilk önce tüylerin ters yönüne daha sonra tüy yönüne tarama yapılmalıdır.
  • Çamaşır suyu ve kimyasal içerikli ürünler tercih edilmemeli ve nemli zeminlere serilmemelidir.

 

Post ve Peluş Halı Kullanım Alanları

Dekoratif amaçlı başta olmak üzere işlevsellik açısından da post ve peluş halılar kullanılmaktadır. Evin ya da herhangi bir mekanın her köşesinde rahatlıkla kullanılacak bu modellerin fiyatları da her bütçeye uygun olabilmektedir. Post halı fiyatları  ve peluş halı fiyatları uygun olduğu için de ekonomik olma özelliğine sahiptir. Post halı modellerinde iç ve dış kullanım imkanı vardır. İnek gibi hayvan postu modelleri deforme olacağı için dış mekan kullanımına uygun değildir ve bu postların fiyatları da diğer modellere göre yüksektir. Yatak odanızda yatağın yanında kullanabilir ve yataktan kalkınca yumuşacık özelliklere sahip bu halılara ayaklarınızı basabilirsiniz. Dekoratif olarak şömine önüne koyabilir ve ortama şık bir atmosfer kazandırabilirsiniz.  Koridor, antre, banyo, mutfak gibi alanlarda da çok kullanışlı olan halı türleridir. Antre ve banyo gibi çok geniş olmayan alanlarda küçük boylarda peluş tercih edebilir, salon ya da oturma odası gibi alanlarınızda ise büyük boy peluş halılar ile samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.